HM CAST w praktyce – poradnik dla pacjentów

Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar gipsu? Chcesz wymienić gips tradycyjny na HM CAST? Nie jesteś pewien, w jaki sposób wygląda zakładanie i zdejmowanie gipsu? W tym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania.

HM CAST w wielu różnych wariantach

Lekki gips HM CAST to bezpieczna i komfortowa metoda leczenia złamań. Dzięki temu, że gips jest wodoodporny, pacjenci mogą dbać o codzienną higienę, a nawet korzystać z kąpieli w basenie. Hipoalergiczne materiały i wysoki poziom wentylacji sprawiają, że HM CAST jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry.

Z HM CAST mogą korzystać nie tylko dorośli. Gips przeznaczony jest również dla dzieci, a ilość dostępnych wariantów i rozmiarów pozwala na odpowiednie dobranie usztywnienia. W kwestii rozmiaru gipsu warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

HM CAST występuje w wielu różnych wariantach, między innymi w udowym i przedramiennym. Dlatego, dobierając rozmiar, należy zwrócić uwagę na:

  • sugerowane przeznaczenie gipsu,
  • szerokość,
  • długość.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarki dostępnej tutaj:

Wymiana gipsu tradycyjnego na HM CAST

Co w sytuacji, gdy już skorzystałeś z innego rodzaju usztywnienia i chcesz je wymienić na HM CAST? Nie ma żadnego problemu – ponieważ wystarczy, że udasz się do lekarza ortopedy, który dokona wymiany gipsu. Warto skorzystać z takiej możliwości, biorąc pod uwagę fakt, że HM CAST jest około trzy razy lżejszy od tradycyjnego gipsu, umożliwia zachowanie codziennej higieny i pozwala skórze oddychać.

Jak wymiana gipsu wygląda w praktyce? Na początku należy skonsultować z lekarzem, czy dysponuje gipsem HM CAST. Gdyby okazało się, że ortopeda nie wykorzystuje jeszcze tego rodzaju usztywnienia, możesz poprosić lekarza o pomoc w wyborze rozmiaru i następnie zamówić gips na własną rękę.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z placówki, która dysponuje gipsami HM CAST. Listę takich placówek znajdziesz tutaj:

Gdzie założyć gips HM CAST?

Zakładanie i zdejmowanie gipsu HM CAST

Gips HM CAST musi założyć lekarz, a cała procedura przebiega błyskawicznie i jest bezbolesna. Zakładanie gipsu trwa od 5 do 7 minut, a elastyczne materiały, z których jest wykonany gips, sprawiają, że dopasowuje się on idealnie do kończyny, bez ryzyka pojawienia się ucisku.

Czas usunięcia gipsu HM CAST zależy od rodzaju urazu oraz przebiegu leczenia i ustala, to odpowiedni lekarz. Procedura zdejmowania gipsu polega na zastosowaniu sekatora, co jest szczególnie komfortowe dla małych dzieci.

Mogą one bowiem odczuwać stres z powodu dźwięków piły, która wykorzystywana jest przy usuwaniu tradycyjnego gipsu. Lekarze nie muszą stosować takiej procedury w przypadku HM CAST.

Zobacz również

Co zrobić po urazie?

Co zrobić po urazie?

19.10.2021
Uraz górnej lub dolnej kończyny nie musi wiązać się z zupełną rezygnacją z codziennych obowiązków i przyjemności. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni rodzaj usztywnienia. Odkryj HM CAST i zadbaj o swój komfort!
Jakie możliwości stwarza HM CAST?

Jakie możliwości stwarza HM CAST?

19.10.2021
Lekki i komfortowy gips to innowacyjna metoda leczenia złamań, która dedykowana jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jakie konkretnie możliwości stwarza HM CAST? Dowiedz się już teraz!
Lekki gips a kąpiel: Kompleksowy przewodnik po gipsach wodoodpornych

Lekki gips a kąpiel: Kompleksowy przewodnik po gipsach wodoodpornych

28.10.2023
W przypadku złamania kości, lekki gips jest często stosowanym rozwiązaniem, które pozwala na unieruchomienie kończyny i wspomaga proces gojenia. Jednak tradycyjne gipsy mają swoje ograniczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o kontakt z wodą. Dlatego coraz częściej sięgamy po gipsy wodoodporne, które umożliwiają wykonywanie codziennych czynności, takich jak kąpiel, bez konieczności zdejmowania opatrunku. Gipsy wodoodporne różnią się […]
Co to jest HM CAST?

Co to jest HM CAST?

08.10.2021
Chcesz szybko wrócić do formy po złamaniu? Komfort i wygoda to dla Ciebie kluczowe kwestie? Czy w gipsie musi być nam ciepło podczas cieplejszych dni? Wcale nie! Mamy przyjemność zaprezentować rozwiązanie przyszłości już teraz w postaci hybrydowego gipsu ortopedycznego HM CAST. Dowiedz się więcej i zadbaj o swój komfort!
HM CAST w praktyce – poradnik dla pacjentów

HM CAST w praktyce – poradnik dla pacjentów

18.10.2021
Jak dobrać odpowiedni rozmiar gipsu? W jaki sposób przebiega zakładanie i usuwanie gipsu? Czy można wymienić gips tradycyjny na HM CAST? Odpowiadamy na Wasze pytania!
Najczęstsze błędy przy zakładaniu gipsu HM CAST

Najczęstsze błędy przy zakładaniu gipsu HM CAST

19.10.2021
Aplikacja gipsu HM CAST zajmuje tylko kilka minut i jest bardzo prosta. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii – na przykład na odpowiedni rozmiar gipsu. W tym artykule prezentujemy najczęstsze błędy przy zakładaniu HM CAST.
Opatrunek gipsowy: Kompleksowy przewodnik od założenia do zdjęcia

Opatrunek gipsowy: Kompleksowy przewodnik od założenia do zdjęcia

18.10.2023
Opatrunek gipsowy to nieodłączny element leczenia wielu urazów, szczególnie złamań kości. W tym kompleksowym przewodniku dowiesz się wszystkiego na temat opatrunków gipsowych, od ich założenia, aż po zdjęcie. Poznasz także alternatywy dla gipsu oraz ryzyko i powikłania związane z noszeniem opatrunku gipsowego. Zapraszamy do lektury! Spis treści:Czym jest opatrunek gipsowy?Etapy zakładania opatrunku gipsowegoOpatrunek gipsowy w […]
Gips syntetyczny – zalety, wady i zastosowanie

Gips syntetyczny – zalety, wady i zastosowanie

16.11.2023
Ortopedyczny gips syntetyczny jest coraz częściej stosowany w medycynie ze względu na swoje zalety, takie jak lekkość, wytrzymałość, elastyczność i szybkość wiązania. Gips medyczny wykonany z materiałów syntetycznych wykorzystuje się do unieruchamiania kończyn w przypadku złamań, zwichnięć czy innych urazów. Ponadto, gips syntetyczny jest bardziej higieniczny i łatwiejszy w utrzymaniu czystości, co przekłada się na […]
HM CAST gips dla osób cierpiących na AZS

HM CAST gips dla osób cierpiących na AZS

23.10.2021
Osoby, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry lub z innymi trudnościami skórnymi, mogą odczuwać obawy związane z koniecznością usztywnienia kończyny po złamaniu. Na szczęście z pomocą przychodzi HM CAST.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

x