Najczęstsze błędy przy zakładaniu gipsu HM CAST

Gips HM CAST powinien zostać założony przez lekarza. Cały proces jest jednak bardzo prosty i zajmuje tylko kilka minut. Ortopeda, który postępuje zgodnie z odpowiednią instrukcją, nie powinien napotkać żadnych trudności. Jednak błędy mogą zdarzyć się każdemu i w konsekwencji doprowadzić na przykład do pojawienia się trudności przy usuwaniu gipsu. Na co zatem zwracać szczególną uwagę? Jakich praktyk należy unikać? Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze – nieodpowiedni rozmiar gipsu

Należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar gipsu HM CAST. Zbyt małego gipsu nie będzie można założyć na kończynę. Z kolei, jeśli rozmiar będzie zbyt duży, doprowadzi to do sklejenia oczek. Skutkiem tego będzie brak odpowiedniej wentylacji.

W celu dobrania odpowiedniego rozmiaru gipsu skorzystaj z naszej wyszukiwarki:

HM CAST – dopasuj rozmiar

Jeśli chcesz samodzielnie dokonać zakupu gipsu, ale masz wątpliwości co do rozmiaru, możesz skonsultować tę kwestię z lekarzem. Zawsze jednak lepiej jest wybrać dłuższy gips niż krótszy. Zanim ortopeda przystąpi do aplikacji HM CAST, powinien również porównać długość gipsu z długością kończyny. Jeśli okaże się wówczas, że gips jest za długi, lekarz może przed założeniem go przyciąć.

Po drugie – nieprawidłowe rozwinięcie gipsu

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie rozwinięcie gipsu. Zawsze należy rozwijać gips do końca. Zrolowane brzegi gipsu doprowadzą do pojawienia się pręgi, która będzie uciskać kończynę.

Jeśli gips nie zostanie dokładnie rozwinięty, to spowoduje to również trudności na późniejszych etapach. Sztywna pręga powstała na skutek nieprawidłowego rozwinięcia gipsu, będzie generowała problemy w trakcie usuwania usztywnienia.

Po trzecie – niewłaściwa temperatura wody

Jak wiadomo, gips HM CAST twardnieje na skutek kontaktu z wodą. W tym kontekście bardzo ważne jest, aby temperatura wody wynosiła między 20 a 25 stopni Celsjusza.

Jeśli temperatura wody będzie zbyt wysoka, doprowadzi to do przedwczesnego stężenia gipsu. Z kolei zbyt zimna woda spowoduje wydłużenie całego procesu.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o sposobie wycinania otworu na kciuk. Gips należy naciąć na około 1 cm.

Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której wycięty zostanie zbyt duży otwór. Zbyt mały otwór zawsze można jeszcze zmodyfikować.

Podsumowanie

Można uniknąć błędów, które często pojawiają się podczas zakładania gipsu. Wystarczy pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać rozmiar HM CAST, zwrócić uwagę na sposób rozwijania gipsu i zadbać o odpowiednią temperaturę wody. W poniższej tabelce prezentujemy krótkie podsumowanie błędów, które najczęściej występują przy zakładaniu gipsu HM CAST.

Rodzaj błęduSkutek
Za mały rozmiar gipsuBrak możliwości założenia na kończynę
Za duży rozmiar gipsuBrak wentylacji
Nieprawidłowe rozwinięcie gipsuPowstanie sztywnej pręgi uciskającej kończynę
Zbyt wysoka temperatura wodyPrzedwczesne stężenie gipsu
Zbyt niska temperatura wodyDłuższy czas sztywnienia gipsu

Na koniec warto podkreślić, że pacjenci mogą samodzielnie dokonać zakupu gipsu HM CAST, ale wszystkich czynności związanych z zakładaniem gipsu – od początku do końca – musi dokonać lekarz.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat HM CAST?

Posłuchaj rozmowy z dr Michałem Drwięgą

Zobacz również

Jakie możliwości stwarza HM CAST?

Jakie możliwości stwarza HM CAST?

19.10.2021
Lekki i komfortowy gips to innowacyjna metoda leczenia złamań, która dedykowana jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jakie konkretnie możliwości stwarza HM CAST? Dowiedz się już teraz!
Co zrobić po urazie?

Co zrobić po urazie?

19.10.2021
Uraz górnej lub dolnej kończyny nie musi wiązać się z zupełną rezygnacją z codziennych obowiązków i przyjemności. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni rodzaj usztywnienia. Odkryj HM CAST i zadbaj o swój komfort!
Najczęstsze błędy przy zakładaniu gipsu HM CAST

Najczęstsze błędy przy zakładaniu gipsu HM CAST

19.10.2021
Aplikacja gipsu HM CAST zajmuje tylko kilka minut i jest bardzo prosta. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii – na przykład na odpowiedni rozmiar gipsu. W tym artykule prezentujemy najczęstsze błędy przy zakładaniu HM CAST.
HM CAST w praktyce – poradnik dla pacjentów

HM CAST w praktyce – poradnik dla pacjentów

18.10.2021
Jak dobrać odpowiedni rozmiar gipsu? W jaki sposób przebiega zakładanie i usuwanie gipsu? Czy można wymienić gips tradycyjny na HM CAST? Odpowiadamy na Wasze pytania!
Co to jest HM CAST?

Co to jest HM CAST?

08.10.2021
Chcesz szybko wrócić do formy po złamaniu? Komfort i wygoda to dla Ciebie kluczowe kwestie? Czy w gipsie musi być nam ciepło podczas cieplejszych dni? Wcale nie! Mamy przyjemność zaprezentować rozwiązanie przyszłości już teraz w postaci hybrydowego gipsu ortopedycznego HM CAST. Dowiedz się więcej i zadbaj o swój komfort!
HM CAST dla osób cierpiących na AZS

HM CAST dla osób cierpiących na AZS

23.10.2021
Osoby, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry lub z innymi trudnościami skórnymi, mogą odczuwać obawy związane z koniecznością usztywnienia kończyny po złamaniu. Na szczęście z pomocą przychodzi HM CAST.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

x